Антикорозійний захист
Антикорозійний захист виробів, конструкцій і споруд - це комплекс захисних засобів, які застосовуються до об'єктів, з метою запобігання та профілактики корозійних процесів. Необхідно, щоб даний захист застосовувався на всіх етапах виробництва, будівництва і експлуатації об'єктів - починаючи з проектування і виплавки металу, зберігання виробів, монтажу конструкцій і споруд, і закінчуючи подальшою їх експлуатацією.
Найбільш використовуваним матеріалом в сучасній промисловості, поряд з бетоном, є чорна сталь, так як металеві споруди та конструкції найбільш придатні для вирішення технічних, технологічних, будівельних чи дизайнерських завдань. Своєчасний антикорозійний захист дозволяє продовжити термін експлуатації металевих конструкцій і виробів з металу, а також захистити їх від руйнівного впливу агресивного навколишнього середовища.
Антикорозійний захист це:
- Недопущення корозійно-активної складової до поверхні матеріалу;
- Наявність внутрішнього захисного шару антикорозійного матеріалу безпосередньо на поверхні металу, який активно виконує захисну функцію, в разі випадкового проникнення агресивної корозійної складової під покриття.
Якісна підготовка металу - зачистка. Цей етап підготовки є найбільш важливим для всього процесу антикорозійного захисту матеріалу, тому що від нього залежить подальша поведінка металу в умовах агресивного середовища. Відсутність якісної зачистки здатна знівелювати всі наступні маніпуляції з матеріалом.
Збереження від корозії металевих конструкцій, обладнання та споруд що коштують дорого і стануть непридатними для використання, через дії корозії - одне з найважливіших питань, які має вирішити власник. Збиток, нанесений корозією, полягає не тільки у втраті маси металу, але і в погіршенні функціональних властивостей виробів, зниженні їх споживчої вартості і довговічності. Тому антикорозійний захист має бути передбачений на всіх стадіях виробництва, та експлуатації, ігнорування цього факту часто призводить до незворотних втрат і передчасного виходу з ладу дорогого устаткування і споруд. Втрати від корозії становлять приблизно 12% від річної виплавки металу. Враховуючи всі ці чинники, стає очевидним, що антикорозійний захист має величезне економічне значення, оскільки вчасні заходи по антикорозійній обробці, збільшують термін експлуатації металічних споруд чи обладнання в рази, і так само в рази дешевше обходяться власнику такого обладнання чи споруд, чим купівля іншого обладнання чи будівництво інших конструкцій чи споруд..
Вироби з металу піддаються корозії безперервно, особливо пришвидшує корозійні процеси, незахищеність металу від атмосферних впливів: при їх виготовленні, транспортуванні, зберіганні і, звичайно, експлуатації. Найбільш схильні до корозії і вимагають антикорозійного захисту металеві споруди та конструкції: промисловості, сільського-господарства, нафто-газового комплексу, водовідвідні та водоочисні споруди, резервуари та цистерни для зберігання рідких та сипучих матеріалів, автомобілів, сільськогосподарської, будівельної та іншої техніки в атмосфері, хімічне обладнання, парові й охолоджувальні системи, підземні кабелі і трубопроводи, обладнання нафтових і газових свердловин і т.д.
Таким чином, антикорозійне покриття повинне бути, в першу чергу довговічним. Так, наприклад, своєчасний антикорозійний захист здатен не тільки забезпечити безпеку, міцність конструкції, продовжити термін експлуатації обладнання, але і покращити експлуатаційні властивості конструкції чи споруди.
Залежно від вихідних характеристик металу, особливостей його експлуатації та ступеня агресивності навколишнього середовища, відрізняються і методи антикорозійного захисту. Найчастіше, антикорозійний захист виражається в нанесенні на поверхню матеріалу, підданого корозійним реакціям, шарів захисних покриттів на основі органічних і неорганічних матеріалів, зокрема, нанесенні лакофарбових матеріалів (ЛФМ), основним завданням яких є довгостроковий захист металевих об'єктів, зі збереженням їх довговічності та функціональності.
Error
У цій категорії немає статей. Якщо дочірні категорії показуються на цій сторінці, то вони можуть містити статті.
Дочірні категорії
Головні етапи
Способи очищення металу.
Надійний антикорозійний захист металу залежить від старанності в підготовці поверхні металу, в тому числі від якості очищення від продуктів корозії. Ця операція - найбільш трудомістка, але саме вона багато в чому визначає кінцевий результат. Найбільш використовуваними способами попередньої обробки металу є: очищення ручним інструментом, механічна очистка, абразивоструйне очищення.
Ручне очищення металу - це метод підготовки металевих поверхонь за допомогою ручних інструментів, без застосування енергоживлення. Ручну очистку поверхні проводять з використанням обрубочних молотків для сколювання іржі та інших забруднень, ручних дротяних щіток, шпателів, скребків, абразивних шкурок, наждака. Молотки для сколювання застосовуються для видалення товстого пухкого шару іржі, щоб зробити більш економічною абразивну струминну очистку. Обробка молотками часто проводиться в поєднанні з зачисткою щітками. Обробка такими молотками непридатна для загальної підготовки поверхні перед нанесенням покриттів.
Очищення ручним інструментом іноді застосовується на початковому етапі для попереднього очищення сильно пошкоджених корозією поверхонь, з метою зняття відносно легко видаляються забруднень перед використанням механізованих інструментів.
Очищення механізованим інструментом. Це метод підготовки металевих поверхонь із застосуванням механізованих ручних інструментів, але без використання абразивоструйного очищення. Механізовану очистку проводять з використанням обертових дротяних щіток, машин для зачистки абразивними шкурками, дисків для зачистки абразивними шкурками, абразивних точильних каменів, зачисних молотків з електро- або пневмоприводом, голчастих пістолетів, шліфувальних кругів. Ділянки поверхні, недоступні для подібних інструментів, повинні готуватися вручну. Перед очищенням ручним і механічним інструментом необхідно видалити сколюванням всі товсті шари іржі, старої фарби чи ізоляції. Видимі масляні плями, інші хімречовини, мастило і бруд також повинні бути вилучені. Очищення механізованим інструментом ефективніше і продуктивніше очищення ручним інструментом, але по ефективності поступається абразивоструйному очищенню.
Абразивоструйне очищення.Сухе абразивоструйне очищення. Сухе абразивоструйне очищення (бластінг) полягає в ударі абразивного потоку з високою кінетичної енергією у підготовлювану поверхню. Подача абразиву здійснюється за допомогою відцентрової сили, стисненого повітря або ежекції. У повітряно-абразивний потік допускається додавати невелику кількість води для усунення пилу.
Абразивоструйне очищення стисненим повітрям. Дана операція здійснюється при подачі абразиву в потік повітря, в наслідок утворюється повітряно-абразивна суміш з високою швидкістю потоку на поверхню, що очищається. Абразив може бути вприснуто в повітряний потік з ємності, що знаходиться під тиском, або захоплена цим повітряним потоком в процесі всмоктування з ємності, яка не знаходиться під тиском. Цим способом очищають поверхні за допомогою дробоструйних апаратів.
Абразивоструйне очищення з уприскуванням вологи. Цей метод аналогічний абразивостуйній обробці стисненим повітрям з тією різницею, що в повітряно-абразивний потік додають незначну кількість рідини (зазвичай чисту прісну воду), що створює метод струминного очищення, при якому не утворюється пилу в діапазоні розміру зважених часток менш 50мкм. Витрата води становить 15-25 л / год.
Струминне очищення рідиною під тиском.
У потік рідини (зазвичай чистої прісної води) вводять абразив (або суміш абразивів), і цей потік направляють через сопло на поверхню, що очищається. Цей метод заснований на впливі кінетичної енергії високо напірного водяного струменя на оброблювану поверхню. При цьому струмінь води дозволяє видаляти з поверхні забруднення і відкладення будь-якої фізичної природи і хімічного складу: іржу, консерваційні мастила, лакофарбові покриття, бітум, смоли, нагар, окалину і т.д. Тиск води залежить від типу забруднень, що видаляються, таких як пухка іржа і фарбувальні покриття зі слабким зчепленням.
Як правило, використовуються такі методи водної струминного очищення:
• водноструминне очищення високого тиску (70-170 МПа);
• водноструминне очищення надвисокого тиску (понад 170 МПа).
Гідроструминне очищення при високому тиску також має назву «гідроджеттінг». Гідроджеттінг під високим тиском. (70-170 МПа) дозволяє видалити більшість фарб і продуктів корозії. Гідроджеттінг під надвисоким тиском (понад 170 МПа) застосовується для повного видалення всіх старих покриттів і іржі.
В даний час дані технології активно використовуються там, де необхідно швидко, якісно і безпечно виконати роботи з очищення та підготовки поверхні металу.
Контроль очищеної поверхні металу.
Методи контролю очищеної поверхні перед фарбуванням регламентує ІСО 8502.
ІСО 8502-1 встановлює метод визначення на очищеній поверхні розчинних продуктів корозії за допомогою індикаторної стрічки.
ІСО 8502-2 встановлює метод лабораторного аналізу хлоридів у воді, зібраної після промивки очищеної поверхні розміром 250х100мм.
ІСО 8502-3 встановлює метод оцінки контролю запиленості поверхні за допомогою липкої стрічки. Запиленість поверхні оцінюють у балах згідно малюнку.
ІСО 8502-4 встановлює методику оцінки ймовірності конденсації вологи на очищеній поверхні.
ІСО 8502-5 встановлює метод визначення хлоридів за допомогою індикаторної трубки.
ІСО 8502-6 призводить метод Брестле з відбору розчинних забруднень з очищеної поверхні.
Очищення поверхні металу - перший і найголовніший етап. Для видалення старих фарб, лакофарбних покриттів, лаків, затверділих шпаклівок і інших матеріалів рекомендується використовувати спеціальні змивки і обезжирювачі металу. Підготовка поверхні металу під фарбування поряд з якістю використовуваних лакофарбових матеріалів визначає, підсумкову якість одержуваного покриття і його довговічність. Навіть при використанні високоякісних лакофарбових матеріалів міцне покриття можна отримати тільки при бездоганній підготовці поверхні.
Error
Варіанти антикорозійного захисту
Залежно від вихідних характеристик металу, особливостей його експлуатації та ступеня агресивності навколишнього середовища, відрізняються і методи антикорозійного захисту. Найчастіше, антикорозійний захист виражається в нанесенні на поверхню матеріалу, підданого корозійним реакціям, шарів захисних покриттів на основі органічних і неорганічних матеріалів, зокрема, нанесенні лакофарбових матеріалів (ЛФМ), основним завданням яких є довгостроковий захист металевих об'єктів, зі збереженням їх довговічності та функціональності.