Способи очищення металу.
Надійний антикорозійний захист металу залежить від старанності в підготовці поверхні металу, в тому числі від якості очищення від продуктів корозії. Ця операція - найбільш трудомістка, але саме вона багато в чому визначає кінцевий результат. Найбільш використовуваними способами попередньої обробки металу є: очищення ручним інструментом, механічна очистка, абразивоструйне очищення.
Ручне очищення металу - це метод підготовки металевих поверхонь за допомогою ручних інструментів, без застосування енергоживлення. Ручну очистку поверхні проводять з використанням обрубочних молотків для сколювання іржі та інших забруднень, ручних дротяних щіток, шпателів, скребків, абразивних шкурок, наждака. Молотки для сколювання застосовуються для видалення товстого пухкого шару іржі, щоб зробити більш економічною абразивну струминну очистку. Обробка молотками часто проводиться в поєднанні з зачисткою щітками. Обробка такими молотками непридатна для загальної підготовки поверхні перед нанесенням покриттів.
Очищення ручним інструментом іноді застосовується на початковому етапі для попереднього очищення сильно пошкоджених корозією поверхонь, з метою зняття відносно легко видаляються забруднень перед використанням механізованих інструментів.
Очищення механізованим інструментом. Це метод підготовки металевих поверхонь із застосуванням механізованих ручних інструментів, але без використання абразивоструйного очищення. Механізовану очистку проводять з використанням обертових дротяних щіток, машин для зачистки абразивними шкурками, дисків для зачистки абразивними шкурками, абразивних точильних каменів, зачисних молотків з електро- або пневмоприводом, голчастих пістолетів, шліфувальних кругів. Ділянки поверхні, недоступні для подібних інструментів, повинні готуватися вручну. Перед очищенням ручним і механічним інструментом необхідно видалити сколюванням всі товсті шари іржі, старої фарби чи ізоляції. Видимі масляні плями, інші хімречовини, мастило і бруд також повинні бути вилучені. Очищення механізованим інструментом ефективніше і продуктивніше очищення ручним інструментом, але по ефективності поступається абразивоструйному очищенню.
Абразивоструйне очищення.Сухе абразивоструйне очищення. Сухе абразивоструйне очищення (бластінг) полягає в ударі абразивного потоку з високою кінетичної енергією у підготовлювану поверхню. Подача абразиву здійснюється за допомогою відцентрової сили, стисненого повітря або ежекції. У повітряно-абразивний потік допускається додавати невелику кількість води для усунення пилу.
Абразивоструйне очищення стисненим повітрям. Дана операція здійснюється при подачі абразиву в потік повітря, в наслідок утворюється повітряно-абразивна суміш з високою швидкістю потоку на поверхню, що очищається. Абразив може бути вприснуто в повітряний потік з ємності, що знаходиться під тиском, або захоплена цим повітряним потоком в процесі всмоктування з ємності, яка не знаходиться під тиском. Цим способом очищають поверхні за допомогою дробоструйних апаратів.
Абразивоструйне очищення з уприскуванням вологи. Цей метод аналогічний абразивостуйній обробці стисненим повітрям з тією різницею, що в повітряно-абразивний потік додають незначну кількість рідини (зазвичай чисту прісну воду), що створює метод струминного очищення, при якому не утворюється пилу в діапазоні розміру зважених часток менш 50мкм. Витрата води становить 15-25 л / год.
Струминне очищення рідиною під тиском.
У потік рідини (зазвичай чистої прісної води) вводять абразив (або суміш абразивів), і цей потік направляють через сопло на поверхню, що очищається. Цей метод заснований на впливі кінетичної енергії високо напірного водяного струменя на оброблювану поверхню. При цьому струмінь води дозволяє видаляти з поверхні забруднення і відкладення будь-якої фізичної природи і хімічного складу: іржу, консерваційні мастила, лакофарбові покриття, бітум, смоли, нагар, окалину і т.д. Тиск води залежить від типу забруднень, що видаляються, таких як пухка іржа і фарбувальні покриття зі слабким зчепленням.
Як правило, використовуються такі методи водної струминного очищення:
• водноструминне очищення високого тиску (70-170 МПа);
• водноструминне очищення надвисокого тиску (понад 170 МПа).
Гідроструминне очищення при високому тиску також має назву «гідроджеттінг». Гідроджеттінг під високим тиском. (70-170 МПа) дозволяє видалити більшість фарб і продуктів корозії. Гідроджеттінг під надвисоким тиском (понад 170 МПа) застосовується для повного видалення всіх старих покриттів і іржі.
В даний час дані технології активно використовуються там, де необхідно швидко, якісно і безпечно виконати роботи з очищення та підготовки поверхні металу.
Контроль очищеної поверхні металу.
Методи контролю очищеної поверхні перед фарбуванням регламентує ІСО 8502.
ІСО 8502-1 встановлює метод визначення на очищеній поверхні розчинних продуктів корозії за допомогою індикаторної стрічки.
ІСО 8502-2 встановлює метод лабораторного аналізу хлоридів у воді, зібраної після промивки очищеної поверхні розміром 250х100мм.
ІСО 8502-3 встановлює метод оцінки контролю запиленості поверхні за допомогою липкої стрічки. Запиленість поверхні оцінюють у балах згідно малюнку.
ІСО 8502-4 встановлює методику оцінки ймовірності конденсації вологи на очищеній поверхні.
ІСО 8502-5 встановлює метод визначення хлоридів за допомогою індикаторної трубки.
ІСО 8502-6 призводить метод Брестле з відбору розчинних забруднень з очищеної поверхні.
Очищення поверхні металу - перший і найголовніший етап. Для видалення старих фарб, лакофарбних покриттів, лаків, затверділих шпаклівок і інших матеріалів рекомендується використовувати спеціальні змивки і обезжирювачі металу. Підготовка поверхні металу під фарбування поряд з якістю використовуваних лакофарбових матеріалів визначає, підсумкову якість одержуваного покриття і його довговічність. Навіть при використанні високоякісних лакофарбових матеріалів міцне покриття можна отримати тільки при бездоганній підготовці поверхні.
Error
Металеві конструкції, застосовувані при будівництві, повинні бути надійно захищені від впливу навколишнього середовища, в першу чергу, від корозії.
Руйнування незахищеного металу
Корозія металу є фізико-хімічною реакцією матеріалу з довкіллям, під впливом якої властивості металу змінюються. Даний процес і призводить до пошкодження металу або корозії. Корозія металу призводить не тільки до безповоротних втрат, а й до передчасного виходу з ладу дорогих і відповідальних виробів і споруд, до порушення технологічних процесів і простоїв обладнання.
Саме тому одне з найважливіших місць у будівництві займає захист металу від корозії.
Як захистити метал від корозії?