Як правильно утеплити: холодильник, морозильник, камери охолодження та заморозки, сховища
Ефективність теплоізоляції холодильних чи морозильних камер із застосуванням пінополіуретану, вже зовсім не новинка, - пінополіуретан, вже давно по всьому світу зарекомендував себе, як якісний, екологічний утеплювач . Саме таке утеплення приходить на заміну застарілим технологіям утеплення мінеральною ватою чи пінопластом. Крім високої ефективності утеплення, а ППУ в 3 рази ефективніший чим мінвата, та екологічності, що підтверджено численними сертифікатами і досвідом застосування пінополіуртеану для утеплення холодильних, морозильних камер чи шокерів (камер екстренної заморозки), пінополіуретан, - ще й зовсім не поглинає вологу, що дуже важливо для його довговічності та біологічної стійкості - там де немає вологи немає грибків, плісняви, бактерій, вірусів, що відіграє вирішальну роль у виборі утеплення для холодильних морозильних чи сушильних камер.
Холодильна камера - необхідне допоміжне приміщення будь-якого продовольчого супермаркету, закладу громадського харчування, продуктового складу чи переробного підприємства. Камери тривалого зберігання, призначені для зберігання товарів, що швидко псуються, і саме від надійності і ефективності роботи холодильника багато в чому залежить безперебійність і ритмічність всього технологічного процесу. Втрати від поганої холодоізоляції камери досить відчутні. Це і обмежена різноманітність асортименту, і невеликий термін зберігання продуктів, і надмірно перевищені витрати електроенергії, і додаткові витрати пов'язані з технічним обслуговуванням чи заміною холодильного обладнання. Даний перелік можна продовжувати ще дуже довго, але напевно вже і так зрозуміло, що погана теплоізоляція - це в першу чергу значні фінансові втрати. Холодильники холодокомбінатів, м'ясокомбінатів, молочних заводів, кондитерських фабрик, рибокомбінатів, пивзаводів та інших підприємств харчової промисловості повинні бездоганно справлятися з покладеними на них функціями. В іншому випадку не уникнути псування сировини і готової продукції, а це вже реальні збитки. Отже, те, що теплоізоляція холодильних камер повинна бути ефективною, ми з'ясували, тепер давайте розглянемо, що ж насправді відбувається на цих самих харчових підприємствах.
У більшості випадків холодильні камери розміщуються в будівлях п'ятдесяти-шістдесяти річної давності і являють собою капітальне приміщення з цегляними стінами, а також бетонною підлогою і таким же перекриттям. Через відсутність інших технологій, для утеплення стін використовувався мінеральний войлок або скляний войлок, або просто мінеральна вата. Не можна сказати, що дані матеріали відрізняються низьким коефіцієнтом теплопровідності, та й при облаштуванні теплоізоляційного шару такими матеріалами неможливо досягти повної герметичності термічної оболонки, що досить швидко насичується вологою, втрачає свою структуру та ізоляційні властивості, що якраз і призводить до надмірних витрат електроенергії, нестабільності температури та вологості в таких камерах холоду. Отже, потрібні інші методи створення теплозахистних барєрів холодильних камер.
Коефіцієнт теплопровідності мінеральної вати становить 0,048 Вт/мК. Тобто показник в принципі дуже хороший. І все б нічого, якби не висока гігроскопічність даного матеріалу. До того ж безшовною теплоізоляція із застосуванням вати, через зсідання, негерметичність на стиках листів мінвати, - ніколи не буде, тому теплові втрати істотно збільшуються. Саме через поглинання вологи мінеральною ватою, в процесі роботи холодильної камери на цегляній або бетонній поверхні стін утворюється конденсат, який мін. вата чудово вбирає. При поглинанні вологи у матеріалу істотно знижуються холодозахистні властивості, аж до повної втрати ізоляційних властивостей. Виключити можливість утворення конденсату на стінах з мін. ватою практично неможливо з причини великої різниці внутрішньої й зовнішньої температури стін холодильника. Тобто насичення вологою неминуче, а це, крім зниження теплоізоляційних характеристик, ще й суттєве скорочення експлуатаційного періоду ізоляції. Так, у мін. вати, що грає роль утеплювача в холодильних камерах, ефективний термін експлуатації не перевищує трьох років. Щоб отримати повне уявлення про обсяги фінансових вкладень, до цього можна тільки додати додатковий захист від механічного впливу, для чого використовуються металеві листи, а також застосування фіксуючих монтажних елементів, що створюють додаткові містки холоду, тобто місця, через які відбуваються відчутні термічні втрати.
Ще один матеріал, який нерідко застосовується в якості теплоізоляції холодильних камер, це листовий пінополістирол або просто пінопласт. Його коефіцієнт теплопровідності пінопласту становить 0,056 Вт/мК, гігроскопічність пінополістиролу дуже низька, а механічна стійкість дещо вище, ніж у мінеральної вати. Але і тут існує кілька недоліків, які знижують ефективність використання пінопластів. І в першу чергу - це неможливість створити повністю монолітний шар теплоізоляціонного покриття.
Крім того, якщо використовувати пінопласт відповідної щільності, то фінансові вкладення будуть дуже і дуже значні. Щільність матеріалу для стін і стелі холодильної камери повинна коливатися в межах 35 кг/куб. м, а щільність матеріалу для підлоги повинна бути не менше 40кг/куб. м Пінополістирол вищевказаної щільності знайти в Україні досить проблематично. І не тому, що його не випускають, а тому, що заявлене виробником значення дуже рідко збігається з реальними показниками. Існує навіть певна негласна система розрахунку фактичної щільності пінопласту. Якщо вам потрібні листи з щільністю 25 кг/м3, то потрібно купувати пінополістирол з показником 35 кг/м3, хочете фактичну щільність 35 кг/м3, краще купити листи із заявленим показником 50 кг/м3. Не вірите? А ви почитайте на незалежних форумах про якість сучасного пінопласту і про його справжні характеристики, а не про ті, які пишуть на заводських упаковках. Чому так відбувається? Просто у зв'язку з високим рівнем конкуренції виробники пінополістиролу прагнуть до зниження вартості свого продукту. А як це робиться всім добре відомо, - за рахунок зниження якості. Так чи інакше, але пінопласт з причини своєї невисокої якості і під впливом різних експлуатаційних факторів дуже швидко стає непридатним. Та й для облаштування теплоізоляційного шару так само доводиться використовувати кріпильні елементи, тобто мимоволі створювати все ті ж містки холоду.
Тепер давайте розглянемо створення теплоізоляційного шару методом напилення пінополіуретану. Коефіцієнт теплопроникнення пінополіуретану становить 0,022 Вт/мК, що значно нижче, ніж у мінеральної вати і пінопласту. Це означає, що товщина ізоляції з пінопласту повинна бути в 2,5 рази більше, а з мінеральної вати в 2,2 рази товстіше, ніж з жорсткого пінополіуретану, щільністю 40 кг/м.куб. Пінополіуретан позбавлений всіх недоліків, які мають його конкуренти: водопоглинання у пінополіуретану НУЛЬ, він абсолютно безшовний, - немає негерметичності навіть на кутах стін, на стиках стіни зі стелею та підлогою, тому виключені містки холоду, і термін безпечної експлуатації пінополіуретану в холодильних, морозильних камерах складає більше 50 років. Всі ці унікальні показники роблять Пінополіуретан кращим матеріалом для холодоізоляції, а застосування його конкурентів мінвати і пінопласту, - недовговічним та економічно недоцільним.
Таким чином, використовуючи мінімальний шар пінополіуретану для ізоляції, створюється набагато більш ефективний тепловий бар'єр, ніж при застосуванні будь-яких інших матеріалів, економлячи при цьому простір холодильника чи морозильника, наприклад товщина ППУ 40 для стін і стелі мінусової камери ( -18 С) - 8см, а мінвати чи пінопласту потрібно 20 см для забезпечення тих же функцій - погодьтеся 12 см поверхні по всій камері "краде" тільки неправильне рішення з вибору теплоізоляційного матеріалу. Втрати корисного обєму для камери 6м шириною х 3 м висотою х6м довжиною складуть: 12,96 метрів кубічних.
При будівництві чи модернізації холодильників чи морозильників, шокерів вирішальну роль відіграє правильність підходу та досвід. Наше підприємство виконало багато подібних робіт від теплоізоляції конструкцій плюсових камер для збереження овочів, фруктів і до термомодернізації мінусових камер з температурою заморозки - 42 С, тому проконсультуйтесь з нашими фахівцями, що разом із проектантами, постачальниками та монтажниками холодильного обладнання допоможуть не здійснити фатальних помилок в розрахунках: потужності обладнання, щільності пінополіуретану, товщини утеплення для стін, стелі, і особливо підлоги, облаштуванні температурних швів ітд.