Щоб в стіни будинку не проникала грунтова волога, влаштовують гідроізоляцію. У кам'яних і цегляних фундаментах гідроізоляцію кладуть зазвичай на висоті 15 - 25 см від рівня землі. Якщо підлоги кладуть на балки, то гідроізоляція повинна бути на 5 - 15 см нижче останніх.
У будинку, що має підвал, гідроізоляцію кладуть на двох рівнях: першу - у фундаменті на рівні підлоги підвалу або нижче його на 13 см, другу - в цоколі на 15 - 25 см вище поверхні вимощення.Поверхні стін підвалу і його підлогу ізолюють при цьому так. Якщо рівень грунтової води нижче підлоги підвалу, то із зовнішнього боку стіни, дотичні з грунтом, покривають двома шарами гарячого бітуму. На підлогу кладуть шар жирної глини (25 см), ущільнюють, покривають шаром бетону (5 см), вирівнюють, витримують протягом одного-двох тижнів, покривають мастикою і наклеюють двошаровий рулонний килим з руберойду або толю. Зверху кладуть такий же шар бетону, який вирівнюють, покривають цементним розчином.

Коли рівень грунтових вод вище рівня підлоги підвалу, то треба створити гарну ізоляцію стін і підлоги. Крім того, навколо стін у місцях примикання підлоги підвалу слід зробити еластичний замок з клоччя, змоченого в розплавленій бітумній мастиці або бітумі. Особливо необхідний такий замок в підвалах із глинистим грунтом, де спостерігається нерівномірне осідання.
Гідроізоляцію стін із зовнішнього боку піднімають вище рівня грунтової води на 50 см. При високому рівні грунтових вод підпілля ізолюють спочатку шаром глини (25 см), на неї кладуть бетон, на бетон - гідроізоляцію і знову покривають цементним розчином.
Для освітлення підвалів часто нижче рівня землі влаштовують вікна. Перед такими вікнами необхідно мати колодязні-приямки з облицьованим каменем, цеглою, бетоном,стінами. Підлога такого приямка повинна мати лоток для збору води; зверху над вікнами рекомендується влаштувати козирки.
Верх фундаментів і цоколів не завжди буває рівним і гладким. Для вирівнювання по бічних сторонах на 1 - 3 см вище їх поверхні кріплять дошки з рівними крайками. Простір в опалубці заливають цементним розчином склад 1: 3 або 1: 4, вирівнюють, розгладжують його, просушують і потім укладають гідроізоляцію.

Наведемо для прикладу кілька способів ізоляції фундаменту.

1. Кладуть шар цементного розчину (2-3см) склад 1:2, вирівнюють, цементують, сушать. Стелять один шар толю або руберойду.
2. Кладуть два-три шари мастики, приготовленої з 1 частини розігрітої соснової смоли і 0,3 - 0,5 частини вапна, просіяного на частому ситі. Вапно можна замінити сухою просіяною крейдою, змішуючи його зі смолою в пропорції 1:1. Гарячу мастику наносять шарами (загальна її товщина повинна бути 7 - 10 мм).
3. На гарячій сосновій смолі наклеюють бересту в два-три шари.
4. Настилають насухо два шари толю або два шари руберойду, але так, щоб шви на кінцях перекривалися не менше 150 мм і не проникала вода.
5. Найбільш надійна гідроізоляція - на мастиках (толь - на дьогтевій, руберойд - на бітумній). Верх фундаменту або цоколя покривають мастикою і наклеюють на неї перший шар рулонного матеріалу, який знову покривають мастикою, і наклеюють другий шар рулонного матеріалу. Піщану або кам'яну присипку з боку наклейки з рулонних матеріалів треба знімати, так як це забезпечує більш надійне приклеювання.
Кілька слів про цементування бетонної поверхні. Правильно виконана робота досить надійно захищає конструкції від проникнення вогкості. Виконують її двояко. В одному випадку на добре вирівняний свіжий розчин насипають 2 - 3-міліметровий шар сухого цементу і тут же добре. загладжують його лопаткою або кельмою. Цемент вбирає воду, утворюється цементне тісто, яке, висихаючи, не пропускає воду. Можна на вирівняний свіжий розчин накласти 2 - 3-міліметровий шар цементного тіста і також його загладити.
Взагалі під будь-які будівлі бажано влаштовувати гідроізоляцію на двох рівнях по фундаменту і верху цоколя.
Іноді під дерев'яні будівлі з кам'яними і іншими фундаментами гідроізоляцію кладуть тільки по верху цоколя. Це невірно. Так як вологість, що йде по фундаменту, буде зволожувати підпілля, що призводить до загнивання деревини. Значить, ізоляцію треба укладати і по фундаменту.
Якщо фундаменти викладають з окремих каменів або цеглин, то для того щоб закрити можливо наявні наскрізні тріщини або незаповнені розчином шви, їх доводиться оштукатурювати. Особливо добре виконувати штукатурку з двох сторін. Розчин бажано застосовувати цементний або вапняково-цементний, але він менш міцний, ніж перший.
Із зовнішнього боку штукатурку затирають, а ще краще загладжують штукатурною лопаткою або кельмою, що надає штукатурці водонепроникність.