Антикорозійний комплекс №2
Антикорозійний комплекс № 2 призначений для нейтралізації іржі на залізній поверхні, що вже зазнала корозії і для посилення антикорозійного захисту цієї поверхні: при нанесенні комплексу одночасно відбувається усунення іржі та цинкування заліза.
З поверхні заліза механічним способом (металевою щіткою, наждаковим папером, абразивним кругом) видаляються залишки старої фарби і пластові відшарування іржі товщиною більше 50 мкм. Комплекс ретельно перемішується до отримання однорідної маси білого кольору. Склад зберігає свої властивості протягом 48 годин. На іржаве залізо склад наноситься агрегатами безповітряного розпилення. Відразу після нанесення починається хімічний процес перетворення іржі. Після нанесення антикорозійного комплексу №2 на поверхню його необхідно витримати протягом 2-3 діб (оптимально - 4-5 діб) до досягнення рН не менше 5. За цей період на поверхні заліза замість іржі утворюється нерозчинна фосфатна плівка (монофосфат цинку) - антикорозійне покриття більш стійке, ніж "берлінський лазур". (Аналогічним чином на автозаводах здійснюють цинкування автомобільних кузовів з метою їх антикорозійного захисту.) У результаті такої хімічної обробки з поверхні металу повністю забираються всі центри корозії будь-якої глибини і процес корозії припиняється.
Монофосфат цинку являє собою нерозчинну сіль, яка "на вічно" прикріплена до металу. В результаті хімічної реакції відбувається зшивання заліза з цинком і утворюється комплекс, який складається з поверхневого шару заліза, цинку і фосфорного містка між ними. До тих пір, поки не буде окислено весь цинк, що міститься на поверхні покриття, залізо буде надійно захищене від корозії. Хімічний спосіб цинкування по міцності кріплення цинку до поверхні заліза не поступається гальванічному методу, здійснюваному тільки в заводських умовах, де розплавлений цинк наноситься на залізо в печах при t = 300-400 ° С. Хімічний спосіб цинкування має такі переваги перед гальванічним методом:
- Простота і менша трудомісткість технології нанесення захисного цинкового покриття. Для нанесення покриття не потрібно спеціальне обладнання.
- Можливість антикорозійного захисту металоконструкцій будь-яких розмірів, як в заводських так і в польових умовах.
- Екологічно чистий процес нанесення покриття: немає необхідності проводити роботи в гарячому цеху.
Для захисту заліза і монофосфату цинку від впливу агресивного зовнішнього середовища на них спеціальними матеріалами накладається комплексне багатошарове покриття. Для ще більшого посилення антикорозійних властивостей покриття в якості шару грунтовки може бути використана "Система холодного цинкування". Так само як і в попередньому випадку спеціальні лакофарбові матеріали можуть наноситися прямо на залишки комплексу, що прореагував, який виступає в якості затверджувача і прискорює процес полімеризації. Звичайні фарби для нанесення на монофосфат цинку непридатні, оскільки комплекс порушує їх структуру. Метод хімічного цинкування володіє такими ж перевагами перед механічним методом усунення іржі (піскоструминної обробки) як і Антикорозійний комплекс №1.